Ósemki sprawiają kłopot

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od zwykłej?
23 lutego, 2021
Przyczyny krwawienia dziąseł
24 lutego, 2021
Show all

Ósemki sprawiają kłopot

Chociaż ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu, mogą wywoływać wiele niedogodności. Co do zasady zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Bywają jednak pewne czynniki, co decydują o tym, że potrzebne jest usunięcie ósemki.

Czasem proces wyżynania się zębów mądrości jest zakłócony na przykład ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, uciskają inne. To oznacza najczęściej ogromny ból oraz przesunięcia sąsiednich zębów. To może oddziaływać na powstawanie albo natężenie wad zgryzu. Mała ilość miejsca w jamie ustnej dla części zębów może również powodować trudności w trakcie szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza nieprzyjemny dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przydatne jest także wtedy, kiedy ząb psuje próchnica, szczególnie w rozwiniętym stadium. Taka choroba może bez przeszkód obejmować pozostałe zęby, z uwagi na to trzeba usunąć jej źródło. Zdarza się również tak, że wokół zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny dziąsła, zwykle wywołany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie staje się jedyną możliwością pokonania problemu.

Ekstrakcja zębów w gabinecie dentystycznym nie boli, dzięki używanym znieczuleniom.