Pęknięty ząb – Jak go uzupełnić?

rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej
Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych zakładanych w stomatologii estetycznej
21 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Show all

Pęknięty ząb – Jak go uzupełnić?

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?

Do pęknięcia albo nadłamania zęba może dojść w rezultacie wielu czynników. Uszkodzenie może powstać przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą czy na skutek niepoprawnych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takiej sytuacji powinno się bez czekania spotkać się ze stomatologiem. W czasie konsultacji w gabinecie stomatologicznym powinno się zapytać, które działanie wobec problemu okaże się najlepsze według dentysty.

Oceniając po tym, jak duże jest pęknięcie zęba, można zamaskować go na kilka sposobów. Drobne nadłamanie uzupełni odrobina kompozytu dentystycznego. Niezłym sposobem jest także zaaplikowanie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia i małe nadłamania zamaskuje licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na zębach, dlatego są świetnym sposobem zasłonięcia defektu. W przypadku poważnego złamania konieczne będzie nałożenie nowej korony. Korona stomatologiczna używana jest także po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, kiedy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W przypadku mocnego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, najczęściej jedynym sposobem rozwiązania problemu jest ekstrakcja zęba. W tej sytuacji najczęściej dentysta poleca aplikację implantu stomatologicznego, jaki w najwierniejszy sposób odbuduje ząb na nowo. Sposobów uzupełnienia pękniętego lub złamanego zęba w klinice dentystycznej jest wiele, dlatego lepiej nie zwlekać.