Pęknięty ząb – Kiedy do dentysty?

Jakie są typy licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej
7 marca, 2021
Wybielanie zębów – najbezpieczniej w gabinecie stomatologicznym
8 marca, 2021
Show all

Pęknięty ząb – Kiedy do dentysty?

Do ukruszenia lub nadłamania zęba może dojść w rezultacie wielu przyczyn. Pęknięcie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny oraz w wyniku szkodliwych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W W takim przypadku należy o razu umówić na wizytę z dentystą. W trakcie odwiedzin w gabinecie stomatologicznym powinno się poradzić się, które działanie wobec problemu będzie najlepsze według stomatologa.

Oceniając po tym, jak duże jest pęknięcie zęba, można ratować go na parę sposobów. Drobne złamanie naprawi odrobina kompozytu dentystycznego. Niezłym sposobem jest również zaaplikowanie korzeniowo-koronowego wkładu. Natomiast pęknięcia oraz małe nadłamania zamaskuje licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na zębach, co sprawia, że są doskonałym sposobem zasłonięcia uszkodzenia. W wypadku głębszego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona stomatologiczna wykorzystywana jest również po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega infekcji.

W wypadku głębokiego złamania zęba, które sięga aż jego korzenia, z reguły jedynym sposobem zaradzenia na problem jest ekstrakcja zęba. W tej sytuacji zwykle stomatolog wskazuje aplikację implantu dentystycznego, który w najlepszy sposób odbuduje ząb . Sposobów naprawy pękniętego lub złamanego zęba w klinice stomatologicznej jest sporo, więc lepiej nie zwlekać.