Protezy zębowe: wkład koronowo-korzeniowy

Korygowanie kształtu zębów – Stomatologia estetyczna
21 stycznia, 2021
Ortodoncja – aparat na zęby
3 lutego, 2021
Show all

Protezy zębowe: wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa bywa skomplikowane, zwłaszcza, kiedy kondycja zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są mocno zepsute (np. przez próchnicę), ale wciąż da się je odratować bez konieczności usuwania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie utworzonych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym właściwym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły stosuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i mocno zamocowany w zębodole, niestety koronę zęba należy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę śruby lub sztyftu, którą przyczepia się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany i może dość dobrze udawać naturalny ząb. W zależności od surowca, z którego zostanie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, które zazwyczaj wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Obecnie co raz rzadziej używa się metalu z uwagi na niższą estetykę i ewentualność korozji. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym surowcem, jednak jego koszt jest również wyższy.