Przyczyny psucia się zębów

Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Ból dziąsła
17 lipca, 2020
Zadbany, czysty i sterylny gabinet stomatologiczny to najlepsze miejsce pracy dentysty
Sterylny gabinet dentystyczny – podstawa pracy dentysty
24 lipca, 2020
Show all

Przyczyny psucia się zębów

Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę

Wiele mówi się o tym, jak niezbędna jest dbałość o zęby i prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Stomatolodzy alarmują przed skutkami braku szczotkowania zębów, ale znanych jest też sporo innych złych czynników. Co psuje zęby obok niedoboru higieny czy tak samo słynnymi z psucia słodyczami? Często są to nawyki, jakie niekorzystnie oddziałują na stan zębów.

Na szczycie wszelkich list na temat niszczenia zębów muszą pojawić się papierosy. Jak wiadomo zawarte w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają skłonności do otwierania zębami butelek. Tego rodzaju postępowanie nie tylko wystawia zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale też powiększa możliwość ukruszenia. Podobne skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, pozbawia ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy także obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To natomiast sprzyja mnożeniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe też mają wpływ na zdrowie zębów. Podjadanie między posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego większość ludzi nie oczyszcza w ciągu pełnego wrażeń dnia. Warto również pamiętać, że niektóre produkty spożywcze i napoje zostawiają przebarwienia albo niszczą szkliwo przez wielką zawartość kwasów.

Właściwa higiena wspiera w przeciwdziałaniu psuciu się zębów, ale należy pamiętać, aby wykonywać to właściwie. Za mocne szczotkowanie niszczy szkliwo i podrażnia  dziąsła. Należy więc posługiwać się szczoteczką z uwagą.