Retainer, czyli aparat retencyjny

przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Do czego prowadzą krwawiące dziąsła?
16 kwietnia, 2020
dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza zdaniem dentystów
Czy warto używać szczoteczki sonicznej?
29 kwietnia, 2020
Show all

Retainer, czyli aparat retencyjny

aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Użycie aparatu ortodontycznego, choć przynosi doskonałe wyniki, nie jest jedynym narzędziem, eliminowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla trwałego wyniku, zwykle po ukończeniu leczenia aparatem na zęby, używa się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego fundamentalnym celem jest zachowanie rezultatów utworzonych przez wcześniej noszony aparat ortodontyczny. Bywa tak, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieprawidłowe pozycje, z uwagi na to, aby przeciwdziałać temu procesowi, należy nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, jednak zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek i wynikające z tego wyrastanie nowych zębów u mniejszych pacjentów.

Noszenie retainera sprawia, że skutek leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a skorygowane zęby, pozostają na odpowiednich miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, muszą pamiętać o szczególnej i solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Równie istotna jest regularna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.