Struktura i typy implantów stomatologicznych

Implanty dentystyczne – odbudowa kości
17 marca, 2021
W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?
18 marca, 2021
Show all

Struktura i typy implantów stomatologicznych

O jakości implantów zębów rozstrzyga bardzo dużo elementów, jednak jednym z najważniejszych, jest ich trwała budowa podobna do naturalnego zęba. Implant zęba stworzony jest z 3 składników. Głównym jest śruba imitująca korzeń zęba. Zazwyczaj stosowanym tworzywem, z jakiego wytwarza się śruby jest akceptowany przez organizm tytan. To właśnie śruba jest najistotniejszym składnikiem, dlatego że to ją stomatolog implantolog aplikuje w tkance kostnej, by się z nią zintegrowała i robiła za mocną podstawę dla protezy.

Odbudowa protetyczna, czyli najczęściej korona, imituje ząb w zakresie optycznym. Korony bardzo dobrze zastępują normalne zęby szczególnie, jeżeli pacjent wybierze wykonanie w gabinecie dentystycznym korony cyrkonowej. Jeżeli jednak pacjent wymaga odbudowy wyższej ilości zębów, może wybrać inny rodzaj protezy. Na implantach zębowych można oprzeć też mosty, a nawet pełne protezy. To oznacza, że drugim składnikiem budowy implantu zęba jest odbudowa protetyczna ustawiana na śrubie. Ostatnim, szalenie ważnym składnikiem jest łącznik, jaki wiąże ze sobą odbudowę oraz śrubę.

Są także dwa rodzaje implantów zębów. Z uwagi na surowce stosowane przez dentystów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Rodzaje te można sklasyfikować też pod względem miejsca umieszczenia wszczepu. Zazwyczaj wykorzystywane są dentystyczne implanty śródkostne, aplikowane głęboko w kości. Z kolei implanty podokostnowe wykorzystuje się znacznie rzadziej, ponieważ są płycej osadzane i przez to są mniej trwałe.