W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Struktura i typy implantów stomatologicznych
17 marca, 2021
Ponowne leczenie kanałowe lub ekstrakcja zniszczonego zęba?
18 marca, 2021
Show all

W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z mikroskopem dentysta endodonta przeprowadza przeważnie w szczególnych sytuacjach. Z reguły leczenie kanałowe niezbędne będzie w momencie, jeśli miazga zęba będzie dogłębnie zepsuta przez próchnicę, co powoduje, że ząb niszczy się dogłębnie. Zwykle przyczyną przeprowadzanego w gabinecie stomatologicznym zabiegu endodontycznego są również zgorzele i martwica miazgi oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny pod mikroskopem trzeba podjąć, kiedy w wyniku wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.

Istnieją również tego typu przypadki leczenia endodontycznego, które nie mają źródła wśród urazów i chorób. Dla przykładu to może być źle przeprowadzony wcześniej zabieg, po jakim w kanale zęba zaklinowało się odłamane narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta powinien pomóc także w sytuacji niedrożności kanału. Zablokowanie zazwyczaj pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu albo ze względu na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest także po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie należy się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do stomatologa . W nowoczesnej stomatologii niemal każdy zabieg dentystyczny przeprowadzany jest pod znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi nie zadają bólu. Znacznie lepiej przyjść do stomatologa, żeby coś zaradził oraz przeprowadził leczenie, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.