Wypełnienie kompozytowe zęba

Jak odpowiednio należy dbać o implanty dentystyczne?
6 marca, 2021
Czy trzeba kupować płyn do odświażania ust?
7 marca, 2021
Show all

Wypełnienie kompozytowe zęba

Ze względu na co wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak znane przez dentystów? Poprzednio używane plomby amalgamatowe miały szary kolor, dlatego nie były zbyt estetyczne, co więcej pośród opinii pojawiły się głosy, że znajdująca się w tych plombach rtęć może szkodzić. Sposobem, który zamienił wypełnienia amalgamatowe} stały się więc plomby kompozytowe.

Największą zaletą wypełnień kompozytowych jest estetyczny wygląd. Dentysta może bez trudu dobrać ich kolor do indywidualnego koloru zębów, dzięki czemu wypełnienia kompozytowe są prawie niewidoczne. Z tego względu świetnie spisują się też jako wypełnienie najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe wypełnienia cechują się również wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do zęba, dzięki czemu ciężej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do istotnych zalet zaliczamy również zdolność łatwego nadawania im kształtu w czasie zakładania takiej plomby. W ten sposób stomatolog dopasowuje plombę do zęba, więc oszczędza znaczną część zdrowej tkanki.

Kompozyty są również bardzo bezpiecznym materiałem, a ich koszt nie jest szczególnie wygórowany. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są znacznie chętniej wybierane przez pacjentów. Po aplikacji i utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami i służą długie lata. Z tego powodu ich popularność wzrosła i obecnie są szeroko wykorzystywane w gabinetach dentystycznych.