Z jakiego powodu powinno się zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?

jaki wybrać aparat na zęby dla dziecka
20 lutego, 2021
Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?
21 lutego, 2021
Show all

Z jakiego powodu powinno się zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?

Niezależnie od tego, jak starannie proteza zębowa ruchoma została dopasowana do pacjenta, jest kilka powodów, które wskazują na to, że z protezami zębowymi nie wolno zasypiać. Jedną z głównych przyczyn, według jakich powinno się wyjmować protezę do snu, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Zdania stomatologów są zdecydowane. Aby proteza służyła poprawnie, trzeba ją regularnie oczyszczać oraz pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej oraz skrupulatne oczyszczanie protezy ma znaczący wpływ na hamowanie rozmnażania bakterii oraz zachowywanie zdrowia.

Co ważne, korzystając z protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wzbudzać nawet zapalne stany dziąseł, z tego względu warto wyznaczyć czas na odprężenie błonom śluzowym nocą. Innym istotnym powodem wskazującym na to, że należy wyjmować protezę przed snem jest ryzyko zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych działań, co może skutkować uszkodzeniem lub nawet pęknięciem protezy oraz zadławieniem.

W sytuacji, gdy nie jest się pewnym jak trzeba dbać o protezę, warto skonsultować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w ładnym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą przez 5-7 lat. Później zużywają się i trzeba wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są odpowiednio dopasowane.