Zabiegi stomatologiczne Toruń

Sterowana regeneracja kości szczęki - Chirurgia szczękowa Toruń
Sterowana regeneracja kości – Jak przebiega zabieg ?
8 sierpnia, 2019
Stomatolog leczenie na raty kredy na implanty
Stomatolog na raty
24 września, 2019
Show all

Zabiegi stomatologiczne Toruń

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego oznakami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Niekiedy jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Ponadto powodem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez znaczenia, z jakiego powodu utracono zęby, warto rozważyć wszczepienie implantu zębowego. Jest to niezbędne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie prawidłowości w jamie ustnej i jest absolutnie akceptowany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale także wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

W pierwszej fazie przeprowadzane są pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu i kończy się w ciągu 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest mocowany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego tworzywa, które odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich obrzmienia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, aby podczas uśmiechania się ukazywały się doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi szczegółowo sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia postępu choroby i połączenia korzeni oraz ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu oraz poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle wykonuje się u dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zazwyczaj te wady są wyłapywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna wykorzystuje się go w szczególnych przypadkach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka różnych części, aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Implanty Toruń