Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – pomoc stomatologa

jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?
Dlaczego powinno się zdejmować przed spaniem ruchome protezy zębów?
24 marca, 2020
przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Do czego prowadzą krwawiące dziąsła?
16 kwietnia, 2020
Show all

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – pomoc stomatologa

leczenie zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego w gabinecie stomatologicznym

Systematyczne wizyty u dentysty pozwalają pacjentom nie tylko pielęgnować zdrowie oraz czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko zdiagnozować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest poruszanie żuchwą w tył i na przód oraz w prawo i w lewo. Ze względu na to jego prawidłowe działanie uzależnia właściwą wymowę albo przykładowo żucie pokarmów.

Wszystkie niedogodności związane z działaniem stawu skroniowo-żuchwowego można szybko zobaczyć, co sprawia, że możliwe jest szybkie podjęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy odbywają się za pomocą specjalnego deprogramatora pod opieką stomatologa chirurga. Wychwycenie problemu nie wymaga szerokiej wiedzy ze względu na ilość pojawiających się w takim przypadku sygnałów.

Do najczęstszych sygnałów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie znane są trudności w żuciu twardych pokarmów lub dalekim otwieraniu ust oraz konieczność silnego przyciskanie zębów, aby stykały się ze sobą. Bywa też tak, że słyszalne są kliknięcia i trzaski w stawach albo obserwujemy przedwczesne zniszczenie, starcie lub nadwrażliwość zębów. Takich sygnałów nie nie powinno się bagatelizować, ponieważ towarzyszą im częste bóle karku, głowy czy pleców, a także ruchomość zębów oraz problemy z innymi stawami.