Co robić po wstawieniu implantów zębów? Implantacja to zabieg dość wymagający jeśli chodzi o pacjenta. Naprawa dziąseł i przyzwyczajenia organizmu do implantu zajmuje trochę czasu, co sprawia, że osoba decydująca się na taki zabieg musi odpowiednio o siebie zadbać. W pierwszych dniach po zabiegu formuje się obrzęk dziąseł, co koniecznie trzeba schładzać lodowymi okładami. Na przykład przykładając specjalne woreczki żelowe z apteki do mrożenia w lodówce.
W pierwszych dniach trzeba także nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów oraz wypróbować dietę półpłynną. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej, w której zaaplikowano implant, aby dziąsło mogło naprawiać się w spokoju. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także dotykanie placami lub językiem miejsca implantu, aby nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Trzeba też odstawić alkohol oraz papierosy, ponieważ rozciągają czas leczenia się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.
Bardzo istotne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Zwłaszcza co do pobierania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia stomatologa może być zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w ciągu szczotkowania zębów, trzeba omijać miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.
Niezbędne jest także uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko zauważy się przejmujące objawy.