Zastosowanie koron protetycznych od stomatologa

Co robić, by chronić szkliwo zębów zgodnie z zaleceniami dentysty? 
25 lutego, 2021
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – co to jest?
26 lutego, 2021
Show all

Zastosowanie koron protetycznych od stomatologa

W stomatologii korony protetyczne mają szerokie zastosowanie. W głównej mierze są świetnymi zamiennikami pojedynczych zębów, jakie zepsuły się albo oczekują odnowy np. po leczeniu kanałowym. Korony mocuje się również na implantach w przypadku, kiedy niezbędne jest wypełnienie całkowitego braku zęba.

Korony zębowe formowane są również z różnych surowców. Współcześnie najczęściej używane są korony cyrkonowe albo porcelanowe na podbudowie ceramicznej. Zdecydowaną zaletą tego typu odnowy zębów jest to, że korony charakteryzuje wysoka trwałość. Przy użyciu koron można schować wszystkie defekty zębów, dla przykładu kiedy są z jakiegoś powodu uszkodzone albo są brzydsze niż kiedyś. To dlatego, że korony swoim kształtem przypominają naturalne zęby i ulepszają wygląd jamy ustnej.

Korony mogą ukryć nierówności albo przebarwienia. Aby stało się to wykonalne należy obrobić ząb pod takie rozwiązanie protetyczne. Nie jest to koniecznie w przypadku koron zaaplikowanych na implantach. Przy takich zabiegach chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób pozostałych zębów, a jedynie wypełnia lukę pomiędzy nimi. Cena korony protetycznej zależy od z surowca, z jakiego ją wytworzono. Znaczenie ma również to, czy jest założona na ząb albo jego fragment, czy na implant.