Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najcięższych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, wymaga precyzyjnego sprzętu i utalentowanego chirurga szczękowego. O tym, że normalne leczenie zachowawcze nie zadziała, może sygnalizować uporczywy ból zęba, inna barwa, nadmierna wrażliwość lub obrzęk albo stan zapalny. W przypadku występowania pierwszych symptomów, należy natychmiast zgłosić się do stomatologa, by mógł ocenić, jaki sposób leczenia okaże się bardziej dopasowany. Z reguły zdarza się tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania mocno zepsutego zęba.
Endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, używa mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest absolutnie precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz endodonta może starannie zobaczyć nadpsutą przez bakterie miazgę zęba i ocenić, jak wielką część zęba będzie musiał oczyścić.
W wypadku, kiedy choroba jest zaawansowana, najlepiej pomyśleć o zastosowaniu leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Dziurę po wyrwanym zębie należy jak najszybciej uzupełnić, żeby uniknąć następnych problemów jamy ustnej. To niestety oznacza nowe wydatki – przez konieczność zastosowania protezy lub wszczepienia implantu.
Leczenia kanałowego nie powinno się bać, ponieważ przeprowadza się je pod efektywnym miejscowym znieczuleniem.