Próchnica zębów jest jedną z najbardziej znanych chorób zębów i przyzębia, jakie dotykają pacjentów. Pierwsza faza tej przypadłości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, jednak im dalej dosięgnie do wnętrza zęba, tym gorsze straty i silniejszy ból sprawia. Ząb zarażony przez próchnicę robi się wrażliwszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Często zmiany docierają do miazgi zębowej i są na tyle poważne, że jedynym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.
Najczęstszą przyczyną występowania próchnicy są bakterie, które z reguły pożywiają się cukrami zawartymi w pokarmie. W wyniku aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najtrwalszą ochronę zębów. Dieta, która zawiera sporą ilość cukrów, mocno wspiera rozwój próchnicy. Wyjątkowo nieodpowiednie dla naszych zębów są produkty lepiące, co bez trudu przylegają do nich i zwykle są trudne do umycia.
Poza wieloma czynnikami, jakie wpływają na rozwój próchnicy, ogromne znaczenie ma także czystość jamy ustnej. W wyniku mało dokładnego lub niezbyt częstego oczyszczania, resztki po pokarmach osiadają na zębach i powodują formowanie kamienia nazębnego. Pozostałości po jedzeniu to także ośrodek bakterii, jakie sprzyjają powstawaniu chorób zębów i przyzębia.
Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, używając pasty z fluorem i systematycznie odwiedzając gabinet dentystyczny.