Zdjęcia RTG w gabinecie dentystycznym

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Czym są mosty protetyczne
6 lipca, 2022
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej u dzieci?
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej u dzieci?
16 lutego, 2023
Show all

Zdjęcia RTG w gabinecie dentystycznym

RTG zębów w stomatologii - dentysta rtg

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy przede wszystkim prawidłowej diagnostyce dolegliwości. Dentyści przeprowadzają RTG, żeby mogli zdobyć potrzebne dane co do położenia oraz kondycji zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na przybliżenie problemów, które nie są widoczne, podczas podstawowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje pojedyncze zęby, co umożliwia stomatologowi diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne odkrywa pełen komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne odsłania ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań RTG w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla wielu specjalizacji w stomatologii. Zazwyczaj, fachowego użycia radiologii, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przydaje się diagnostyce chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się również jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego ustalenia umiejscowienia zębów. Dzięki temu dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak rozległą lukę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, dentysta także wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a także jest niezbędnym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych wykonuje się zdjęcia RTG na miejscu od ręki podczas wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie mają potrzeby zapisania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia RTG zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, pić oraz wziąć swoje leki.

Konkretnym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Co oznacza, że na RTG u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba zdjąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, zwykle jest to już RTG cyfrowe. Warto wspomnieć, że dentysta, robiący RTG omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach badania.

Prześwietlenia RTG budzą strach, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, dlatego że podczas robienia zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG bardzo często, maksymalne co pół roku, z tego względu należy pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG muszą unikać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Skoro RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, dobrze wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która zazwyczaj wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można trzymać w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie obrazu zdjęcia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest o wiele trwalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.