Struktura oraz typy implantów zębów

Implanty dentystyczne – jak odbudować kość?
11 grudnia, 2020
Kiedy potrzebny jest dentysta endodonta?
18 grudnia, 2020
Show all

Struktura oraz typy implantów zębów

O jakości implantów zębów rozstrzyga wiele elementów, choć jednym z najważniejszych, jest ich mocna budowa przypominająca naturalny ząb. Implant dentystyczny składa się z 3 bazowych składników. Pierwszym z nich jest śruba imitująca korzeń zębowy. Najczęściej wykorzystanym tworzywem, z którego wykonuje się śruby jest solidny tytan. To właśnie śruba jest kluczowym składnikiem, ze względu na to, że to ją stomatolog implantolog umieszcza w kości, by się z nią złączyła i tworzyła solidną bazę dla odbudowy protetycznej.

Protetyczna odbudowa, to jest najczęściej korona, imituje ząb w zakresie optycznym. Korony bardzo dobrze zastępują naturalne zęby szczególnie, jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie w gabinecie stomatologicznym korony cyrkonowej. Jeżeli jednak pacjent wymaga odnowy wyższej ilości zębów, może zdecydować się na inny typ protezy. Na implantach można oprzeć też mosty, a także całkowite protezy. To oznacza, że drugim składnikiem budowy implantu zęba jest protetyczna odbudowa ustawiana na śrubie. Trzecim, bardzo ważnym składnikiem jest łącznik, co scala ze sobą śrubę oraz odbudowę.

Wyróżniamy także dwa typy implantów zębów. Patrząc na surowce wykorzystywane przez dentystów mogą to być implanty cyrkonowe lub tytanowe. Rodzaje te można sklasyfikować też z uwagi na miejsce zamieszczenia wszczepu. Najczęściej wszczepiane są dentystyczne implanty zębów śródkostne, umieszczane głęboko w kości. Z kolei podokostnowe implanty stosuje się znacznie rzadziej, dlatego że są płycej osadzane i dlatego są mniej trwałe.