Usuwanie zęba zwykle wskazuje się w trudnych przypadkach, jeśli naprawienie zniszczonego zęba nie jest już możliwe. Dentysta usuwa również zęby na przykład w ciągu leczenia implantologicznego lub ortodontycznego, kiedy rozmieszczenie zębów wymaga powiększenia powierzchni w szczęce. Współcześnie używane znieczulenia w gabinetach stomatologicznych gwarantują, że wyrwanie zęba jest bezbolesne, jednak warto pamiętać, że po wyjściu od dentysty mogą zdarzyć się dość nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu powinno się przygotować się do ekstrakcji zęba.
Chociaż zabieg ekstrakcji zęba nie należy do skomplikowanych, stomatolog za każdym razem zaleca ostrożność. Po usunięciu zęba czasami dolega słabe samopoczucie, dlatego warto dopasować dzień wizyty oraz w razie potrzeby zwrócić się o pomoc kogoś bliskiego. Przed i po zabiegu przez kilka dni najlepiej nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu. Po usunięciu zęba nie należy jeść ani pić około przez 2 godziny, dlatego powinno się spożyć pełen posiłek przed wizytą w gabinecie stomatologa. Świetnym pomysłem jest też wykupienie polecanych przez stomatologa płukanek, leków oraz probiotyków. To one pomogą w procesie zasklepienia się rany oraz powrotu do pełnego zdrowia, dlatego warto mieć je przygotowane. Na wizytę w gabinecie stomatologa powinno się przyjść ze starannie wyczyszczonymi zębami.
Dzięki porządnemu przygotowaniu zabieg ekstrakcji zęba przebiegnie sprawnie i szybko. Pacjent poczuje się spokojnie. Dentysta dopilnuje, aby wyrwanie zęba było absolutnie bezpieczne.