Wrażliwość zębów na ciepło lub zimno zwykle zauważamy podczas picia zimnych i gorących napojów lub w trakcie deseru w postaci kawy i lodów. Wtedy problem daje o sobie znać dokuczliwym bólem. Zazwyczaj przyczyną nadwrażliwości są nieokryte zębowe szyjki. To oznacza kontakt żywności z zębinowymi kanalikami, a następnie te dają dostęp do mocno unerwionej miazgi zęba.
Zwykle odsłonięcie szyjek zębowych następuje w wyniku osuwania się dziąseł lub starcia szkliwa. Tak samo dziąsła, tak samo szkliwo mają za zadanie ochronę zębów, dlatego gdy ulegną zniszczeniu, następstwa wywołują ból. Następną przyczyną mogą być nieleczone próchnicowe ubytki albo latami używane ogólnie plomby amalgamatowe. Amalgamat prawie w ogóle nie izoluje miazgi zęba od działania temperatury, z uwagi na to pacjenci ze starymi plombami mogą poczuć dyskomfort.
Szybki sposób by sobie ulżyć to stosowanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. W głównej mierze dzięki temu niweluje się ryzyko pogłębiania się problemu. W takiej sytuacji najlepiej umówić się z dentystą. W gabinecie stomatologicznym pacjent uzyska profesjonalne preparaty, które łagodzą reakcję nerwów i powodują domknięcie kanalików zębinowych.
W walce z nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło zadziała również zmniejszenie w diecie kwaśnych potraw oraz napojów oraz odpowiednia higiena zębów.