Co następuje po skończeniu leczenia aparatem na zęby?

Czy wszczepienie implantu jest lepsze od leczenia kanałowego?
24 lutego, 2021
Co robić, by chronić szkliwo zębów zgodnie z zaleceniami dentysty? 
25 lutego, 2021
Show all

Co następuje po skończeniu leczenia aparatem na zęby?

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Użycie aparatu na zęby, choć daje świetne wyniki, nie jest ostatecznym mechanizmem, korygowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla absolutnego rezultatu, z reguły po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, zakłada się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego podstawowym celem jest utrzymanie efektów utworzonych przez wcześniej używany aparat ortodontyczny. Bywa tak, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieodpowiednie miejsca, z tego względu, by powstrzymać ten proces, dobrze zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, ustala ortodonta. Zazwyczaj to połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale zdarza się też tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami dożywotnio. Na wtórne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek oraz związane z tym wyrastanie kolejnych zębów u mniejszych pacjentów.

Wykorzystanie retainera daje pewność, że skutek leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, pozostają na poprawnych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, muszą nie zapominać o starannej oraz ścisłej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest regularna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.