Co robić, by wzmocnić szkliwo według zaleceń stomatologa? 

czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta
Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?
3 marca, 2020
protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego
Do czego służy wkład koronowo-korzeniowy
10 marca, 2020
Show all

Co robić, by wzmocnić szkliwo według zaleceń stomatologa? 

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa

Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej przestrzeni korony zębowej przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, które zazwyczaj oznaczają uszkodzenia zębów. Z tego względu dbanie o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najistotniejszych starań, które powinniśmy robić w trosce o silne zęby.

Z reguły szkliwo ulega osłabieniu z uwagi na 2 czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne ścieranie. Bywa tak, że w wyniku dolegliwości takich jak wady zgryzu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, ścieranie szkliwa pojawia się szybciej. Oba te przypadki można wyleczyć dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym.

W przypadku szkliwa najczęściej spotykanym problemem jest jego demineralizacja, za którą odpowiadają kwasy i bakterie. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować poprzez odpowiednią dietę, w której np. zostanie ograniczone spożycie cukrów. Wielki wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma również wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze daje efektywne wyniki, szczególnie, jeżeli pacjenci myją zęby pastą z fluorem i regularnie odwiedzają dentystę na zabieg fluoryzacji.

Również sumienne mycie i odpowiednia higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeśli jednak będzie tak, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, najlepszym sposobem jest konsultacja ze stomatologiem, który sprawdzi, co można zrobić, by odbudować lub zastąpić uszkodzone szkliwo.