Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

ruchomy aparat na zęby dla dziecka
najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka
26 lutego, 2020
jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
Co robić, by wzmocnić szkliwo według zaleceń stomatologa? 
6 marca, 2020
Show all

Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta

Higiena zębów zależy od dotrzymywania czystości zębów i częstych wizyt u stomatologa. Nawet drobne próchnicze ubytki zębów dobrze jest na bieżąco uzupełniane, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy i wzmagania się problemów ze zdrowiem zębów. Przynajmniej raz na pół roku dobrze jest zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, żeby zbadał jamę ustną i zaradził na ewentualne uszkodzenia. To właśnie leczenie zachowawcze daje pewność zdrowych zębów na dłużej.

Zdarza się, że higienizacja zębów jest niewystarczająco częsta. To z powodu słabej higieny lub jej całkowitego braku, z reguły rodzą się kłopoty w obrębie jamy ustnej. Dlatego leczenie zachowawcze powinno się podejmować zawsze wtedy, gdy nastąpi taka konieczność. Rozbudowa się próchniczych ubytków może skutkować koniecznością obszerniejszych zabiegów stomatologa. Na przykład przez bardziej skomplikowane leczenie kanałowe.

Z reguły dobrej profilaktyce towarzyszy systematyczne likwidowanie kamienia nazębnego – najczęstszego czynnika rozwoju próchnicy. Regularne oczyszczanie zębów u stomatologa, minimalizuje ryzyko potrzeby stosowania leczenia zachowawczego. Im mocniej zadbane zęby, tym mniejszy problem. Z reguły przy cyklicznych wizytach w gabinecie stomatologicznym, leczenie zachowawcze jest konieczne zaledwie raz na jakiś czas. Należy sprawdzać stan swoich zębów systematycznie.