Co to jest próchnica 

implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
Ile wiesz o implantach zębów?
17 lutego, 2020
ruchomy aparat na zęby dla dziecka
najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka
26 lutego, 2020
Show all

Co to jest próchnica 

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta

Próchnica jest jedną z najbardziej powszechnych chorób przyzębia i zębów, jakie stomatolodzy odnajdują u pacjentów. Wczesna faza tej dolegliwości nie jest widzialna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, jednak im głębiej dosięgnie do środka zęba, tym poważniejsze straty i nieprzyjemniejszy ból wywołuje. Ząb zainfekowany próchnicą robi się czulszy i mniej odporny na uszkodzenia. Często zmiany docierają do miazgi zębowej i są tak poważne, że jedynym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najpowszechniejszą przyczyną występowania próchnicy są bakterie, które w głównej mierze pożywiają się cukrami pochodzącymi z pokarmu. Na skutek aktywności bakterii następuje odwapnienie szkliwa zęba uznawanego za największą ochronę zębów. Jedzenie, które zawiera ogromną ilość cukrów, w głównej mierze wspiera rozwój próchnicy. Zwłaszcza niewłaściwe dla wszystkich zębów są przekąski lepiące, co bez trudu przylegają do nich i często są ciężkie do usunięcia.

Poza różnymi czynnikami, jakie wpływają na rozwój próchnicy, szczególne znaczenie ma także higiena jamy ustnej. W wyniku mało sumiennego lub niezbyt częstego mycia, pozostałości po jedzeniu gromadzą się na zębach i powodują powstawanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także siedlisko bakterii, jakie sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można walczyć, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem i regularnie odwiedzając swojego stomatologa.