Leczenie zachowawcze, czyli jedno z najpopularniejszych zadań stomatologa, choć wzbudza wiele obaw pośród pacjentów, ani trochę nie jest tak przerażające. Jego podstawowym zadaniem jest leczenie ubytków powstałych na skutek próchnicy i chorób przyzębia i zębów. Mimo dużego zastosowania, samo leczenie nie jest trudnym albo bolącym procesem. Dzięki łagodnym metodom oraz delikatności działań stomatologa, zabieg jest w pełni komfortowy.
W gabinetach dentystycznych wszystkie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. To oznacza, że leczenie zębów nie boli oraz jest w wysoce komfortowe dla pacjenta. Po zastosowaniu znieczulenia pacjent może całkowicie wyciszyć się na czas trwania zabiegu. W takcie właściwego przebiegu leczenia, stomatolog usuwa osady, leczy, a następnie odtwarza kształt i kolor zęba. W końcowej fazie odbudowany ząb musi przypominać resztę, dlatego stomatolog dobiera jego kształt. Dzięki temu zostaje zachowany poprawny kontakt między zębami.
Leczenie zachowawcze gwarantuje pacjentowi, że jego jama ustna pozostaje zdrowa, a wszelkie zmiany próchnicze zostaną zlikwidowane. Regularne kontrole oraz dbałość o zdrowie jamy ustnej wykluczają bóle oraz problemy powstające na skutek rozwoju nieleczonych chorób.