Jaką metodą troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Jak postępować po ekstrakcji zęba?
12 marca, 2021
Co robić, by nie bać się dentysty?
13 marca, 2021
Show all

Jaką metodą troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależy to, czy nasze zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła stanowią też kluczowy element w trakcie rozdrabniania pokarmu. W efekcie chorób dziąseł, zęby stają się słabe, przez co mogą powstawać problemy z gryzieniem. Przyczyn schorzeń dziąseł jest wiele, z uwag na to dentyści zwracają uwagę na to, jak je pielęgnujemy.

Bazowym źródłem schorzeń dziąseł jest nieprawidłowa higiena zębów. Niedbałe lub sporadyczne szczotkowanie zębów oznacza, że w jamie ustnej odkładają się pozostałości pokarmów. To wiedzie do następnego problemu, to jest rozwoju kamienia nazębnego. Według dentystów powodem chorób dziąseł są też wady zgryzu, przez które niełatwo oczyszczać zęby. Choroby dziąseł wynikają ze względu na wystąpienie mechanicznych urazów. Dla przykładu od niepoprawnego szczotkowania czy korzystania z niedopasowanej protezy. To może prowadzić do osuwania się (recesji) dziąseł i dalszych kłopotów, jakie naprawią tylko poważniejsze zabiegi dentystyczne.

Pierwszym objawem stanów zapalnych dziąseł są zaczerwienienie, ból, a także krwawienie podczas szczotkowania. Występuje również wrażliwość na gorąco i chłód lub słodki smak. Można jednak zadbać o dziąsła przez pocieranie stworzonymi do tego gumowymi szczoteczkami, używać specjalne preparaty przeciwzapalne lub skorzystać z kojących naparów z ziół. Trzeba też często odwiedzać stomatologa, ze względu na co stale będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.