Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych zakładanych w stomatologii estetycznej

Implanty w jeden dzień u stomatologa
20 sierpnia, 2020
Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?
Pęknięty ząb – Jak go uzupełnić?
25 sierpnia, 2020
Show all

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych zakładanych w stomatologii estetycznej

rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej

Licówki dentystyczne, chociaż wliczamy w uzupełnienia protetyczne, zwykle służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Przy ich pomocy dentysta naprawia kolor i kształt zęba oraz zakrywa niedoskonałości np. drobne rysy i plamy. Licówki dobrze spisują się również w ukrywaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się w głównej mierze z 3 surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.

Licówki akrylowe – najczęściej wykorzystuje się przed założeniem właściwej licówki, aby ochronić świeżo wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Z powodu tego, że wykonuje się je z akrylu są większe i o wiele bardziej nieestetyczne od innych, a poza tym są zdecydowanie bardziej nietrwałe. Z uwagi na to zakłada się je tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i zdecydowanie ładniejsze. Bez przeszkód dobiera się je do koloru zębów naturalnych, jednak licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym barwie, przez co czasem można dostrzec, że są sztuczne. Chociaż wytrzymują bardzo długo i służą przez lata trzeba o nie dbać, przede wszystkim zabiegami profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym, dlatego że z biegiem lat mogą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą jest to, że przekonująco odzwierciedlają kolor zębów i wzrokowo w ogóle nie różnią się od stałych zębów. Takie licówki są również niezwykle trwałe i niepodatne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, którym mocno zależy na wysokiej estetyce uśmiechu wybierają właśnie te licówki dentystyczne.