Licówki dentystyczne, chociaż wliczamy w uzupełnienia protetyczne, zwykle służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Przy ich pomocy dentysta naprawia kolor i kształt zęba oraz zakrywa niedoskonałości np. drobne rysy i plamy. Licówki dobrze spisują się również w ukrywaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się w głównej mierze z 3 surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.
Licówki akrylowe – najczęściej wykorzystuje się przed założeniem właściwej licówki, aby ochronić świeżo wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Z powodu tego, że wykonuje się je z akrylu są większe i o wiele bardziej nieestetyczne od innych, a poza tym są zdecydowanie bardziej nietrwałe. Z uwagi na to zakłada się je tymczasowo.
Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i zdecydowanie ładniejsze. Bez przeszkód dobiera się je do koloru zębów naturalnych, jednak licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym barwie, przez co czasem można dostrzec, że są sztuczne. Chociaż wytrzymują bardzo długo i służą przez lata trzeba o nie dbać, przede wszystkim zabiegami profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym, dlatego że z biegiem lat mogą przebarwiać się na żółto.
Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą jest to, że przekonująco odzwierciedlają kolor zębów i wzrokowo w ogóle nie różnią się od stałych zębów. Takie licówki są również niezwykle trwałe i niepodatne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, którym mocno zależy na wysokiej estetyce uśmiechu wybierają właśnie te licówki dentystyczne.