Pionowe złamanie korzenia zęba

Jak wykonywana jest chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym?
30 września, 2020
Jakie zalecenia są wskazane po wyrwaniu zęba?
9 października, 2020
Show all

Pionowe złamanie korzenia zęba

Pionowe złamanie korzenia zęba należy do groźnych przypadków, w których konieczna jest interwencja stomatologa. Zazwyczaj do tego dochodzi na skutek poważnego zniszczenia kości. Jest to konsekwencją obecności chorób przyzębia, wad zgryzu lub psucia się zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są w takiej sytuacji osłabione i z tego powodu są silniej podatne na urażenia. Pionowe złamanie może pojawić się także w wyniku komplikacji po zabiegu endodontycznym i często dotyczy zębów trzonowych w szczęce i przedtrzonowców –  w górnej.

Wykrycie pionowego złamania nie jest zbyt łatwe. Zdarza się, że nawet zdjęcie RTG nie uwidacznia precyzyjnie linii złamania, przez co trudno zobaczyć kłopot. Oczywiście stomatolog ma za zadanie, postawić poprawną diagnozę oraz efektywnie zaradzić na problem. Mówić o tym, że doszło do pionowego złamania może silny ból pochodzący od zimna i ciepła albo nacisku przy gryzieniu. Brak reakcji na złamanie może poskutkować powstaniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne złamania pionowego niestety wlicza się do skomplikowanych oraz przeważnie kończy się usunięciem zęba. Kluczowym krokiem jest odpowiednia ocena, dzięki czemu stomatolog będzie wiedział, czy może na to zaradzić. Należy też Zwrócić uwagę na zapobieganie wystąpienia takiego złamania. W tym przypadku zdecydowanie łatwiej zapobiegać, usuwając choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć nie usuwając zęba. W trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog endodonta robi co w jego mocy, żeby nie doszło do powikłań.