Leczenie kanałowe polega na naprawianiu zębów, które z wielu względów zostały głęboko zainfekowane. Dentyści zajmujący się leczeniem endodontycznym diagnozują oraz wiedzą jak zatrzymywać choroby miazgi oraz okołowierzchołkowych tkanek. Z reguły leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy powstaje zapalenie, martwica czy zgorzel miazgi zęba.
Najczęstsze symptomy, jakie wskazują na to, że rozwija się coś niedobrego to przeważnie ból, ćmienie oraz opuchnięcie zęba. Równie często występuje też wrażliwość na ciepło i zimno, a także ból towarzyszący gryzieniu jedzenia oraz picia. Ponadto da się również zauważyć zmianę koloru zęba. W takim przypadku powinno się jak najszybciej spotkać się z dentystą. Pojawienie się symptomów nie zawsze wskazuje na to, że konieczne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest niezbędna do postawienia diagnozy.
W klinice stomatologicznej lekarz stwierdzi przyczyny bólu albo zmian wokół zębów. Z reguły choroby miazgi zęba powstają w wyniku zmian próchnicowych albo zebranych bakterii. Źródłem problemu bywa też w niektórych przypadkach uraz zęba lub zakażenie. Z uwagi na to stomatolog endodonta musi dogłębnie zbadać stan jamy ustnej. W ten sposób określi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej poważny zabieg stomatologiczny.
Jeśli trzeba będzie wykonać leczenie endodontyczne, nie trzeba się go lękać. Przy współczesnym leczeniu kanałowym pod mikroskopem zabieg przebiega szybko i bez bólu.