Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek szczególny, z którym powinno zgłosić się do dentysty. Bezzębie wywołuje nie tylko dyskomfort, ale także negatywnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Wskazane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość prawidłowej wymowy głosek (usuwa seplenienie). Jak zatem odzyskać na nowo estetykę uśmiechu oraz zdrowie?
Zajmujący się leczeniem protetycznym dentyści mają parę rozwiązań, ale często wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania doskonale ukrywają bezzębie, oba mają swoje wady i zalety. Czasami używanie protezy może okazać się niemożliwe ze względu na na przykład niewłaściwe cechy budowy szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na parę lat trzeba kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak na początku.
Aplikacja implantów zębów natomiast zabiera trochę czasu, jednak rezultat jest długotrwały, bo dzięki stosownej pielęgnacji, może przetrwać nawet do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie zajmujące więcej czasu ze względu na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki. Implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.
Wybierając pomiędzy implantami, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę komfort i wygodę.