Leczenie kanałowe endodoncja skupia się na leczeniu zębów, które z wielu przyczyn są głęboko zepsute. Stomatolodzy trudniący się leczeniem kanałowym rozpoznają oraz starają się zwalczać choroby miazgi zębów oraz okołowierzchołkowych tkanek. Z reguły leczenie kanałowe jest niezbędne wtedy, kiedy pojawia się zapalenie, martwica czy zgorzel miazgi zęba.
Pierwsze symptomy, które wskazują na to, że dzieje się coś nieprzyjemnego to przede wszystkim ćmienie, ból oraz obrzęk zęba. Zwykle pojawia się także przesadna wrażliwość na ciepło i zimno, a do tego ból towarzyszący gryzieniu pokarmu oraz picia. Dodatkowo można również dostrzec zmianę koloru zęba. W takiej sytuacji należy niezwłocznie umówić na wizytę ze stomatologiem. Pojawienie się tych sygnałów nie za każdym razem oznacza, że potrzebne będzie leczenie kanałowe, ale wizyta będzie konieczna do wystawienia diagnozy.
W gabinecie stomatologicznym stomatolog oceni źródło bólu albo zmian wokół zębów. Przeważnie choroby miazgi zęba rozwijają się w skutek zmian próchnicowych albo zebranych bakterii. Przyczyną problemu bywa niekiedy złamanie zęba lub zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta musi porządnie zbadać zdrowie jamy ustnej. Tak oceni, czy potrzebne jest leczenie kanałowe, czy mniej inwazyjny zabieg dentystyczny.
Jeżeli jednak trzeba będzie przeprowadzić leczenie endodontyczne, nie trzeba się go lękać. Przy współczesnym leczeniu kanałowym pod mikroskopem wszystko przebiega sprawnie i bezboleśnie.