Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek wyjątkowy, kiedy trzeba wybrać się do dentysty. Brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale również ujemnie oddziałuje na zdrowie dziąseł. Zalecane w tym przypadku leczenie przywraca funkcje narządu żucia oraz możliwość właściwej wymowy (usuwa seplenienie). W jaki sposób zatem odbudować z powrotem piękno uśmiechu i zdrowie?
Zajmujący się protetyką dentyści mają dostępnych kilka rozwiązań, chociaż obecnie często wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub użycie całkowitej protezy. Chociaż oba te rozwiązania nieźle ukrywają bezzębie, oba posiadają zarówno plusy i minusy. Zdarza się, że używanie protezy może okazać się niedostępne ze względu na np. nieodpowiednie cechy budowy jamy ustnej. Protezy te z czasem się niszczą. Co kilka lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.
Aplikacja implantów zębowych z kolei zajmuje sporo czasu, chociaż efekt jest długotrwały, bo za pomocą prawidłowej higienizacji, może posłużyć również do końca życia. Odbudowa funkcji jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie zajmujące więcej czasu ze względu na konieczność osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.
Wybierając pomiędzy implantami, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę wygodę i komfort.