Z jakiego powodu należy używać płyn do płukania jamy ustnej?

wypełnienie kompozytowe w gabinecie - Dentysta
Białe plomby stomatologiczne
14 sierpnia, 2020
Implanty w jeden dzień u stomatologa
20 sierpnia, 2020
Show all

Z jakiego powodu należy używać płyn do płukania jamy ustnej?

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? - Dentysta

Choć warto stosować płyn do odświeżania jamy ustnej, nie należy traktować go jako zamiennika szczotkowania, tylko jako uzupełnienie kompleksowej pielęgnacji. Według dentystów podstawą właściwiej troski o zęby jest co najmniej dwukrotne szczotkowanie na dzień. Warto umocnić ją o płyn do odświeżania jamy ustnej.

Stomatolodzy zalecają używanie płynu przede wszystkim dlatego, że dociera do mało dostępnych zakamarków między zębami. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z zakamarków, do których trudno sięgnąć szczoteczką. Co więcej aktywne składniki płynu uzupełniają działanie pasty i wyrównują pH jamy ustnej. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, łagodzące, chroniące dziąsła czy na przykład odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo oraz przyspieszają naprawę błon śluzowych. Powinno się zwrócić uwagę na skład, przede wszystkim dlatego, że stomatolodzy ostrzegają przed płynami zawierającymi alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a płyn ma za zadanie pomagać a nie szkodzić. Trzeba również skupić się na ilości fluoru, bo jego zbyt duże dawki nie są pozytywne dla naszych zębów.

Warto więc stosować płyn do odświeżania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. W tym dobrze sprawują się ziołowe płukanki, które także walczą z bakteriami.