Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – co to jest?

Zastosowanie koron protetycznych od stomatologa
26 lutego, 2021
Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?
27 lutego, 2021
Show all

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – co to jest?

Częste wizyty w gabinecie dentystycznym umożliwiają pacjentom nie tylko troszczyć się o kondycję i higienę jamy ustnej, ale dzięki nim można szybko zdiagnozować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Ten staw odpowiada za poruszanie żuchwą do tyłu, do przodu oraz w lewo i w prawo. Ze względu na to jego prawidłowe działanie warunkuje właściwą wymowę lub na przykład funkcje żucia.

Wszystkie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym można szybko dostrzec, dzięki czemu możliwe jest bezzwłoczne podjęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych badania przeprowadzane są przy użyciu specjalnego deprogramatora pod nadzorem chirurga stomatologa. Rozpoznanie problemu nie wymaga szerokiej wiedzy z uwagi na wielość pojawiających się w w takiej sytuacji oznak.

Do najpopularniejszych symptomów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie częste są trudności w żuciu twardych pokarmów lub dalekim rozchylaniu ust oraz konieczność mocnego przyciskanie zębów, by pasowały do siebie. Bywa też tak, że pojawiają się trzaski i kliknięcia w stawach lub zauważamy przedwczesne starcie, zniszczenie lub nadwrażliwość zębów. Takich oznak nie powinno się bagatelizować, dlatego że towarzyszą im przewlekłe bóle głowy, karku albo pleców, a ponadto przechylenia zębów i kłopoty z pozostałymi stawami.